Kuran’da rüya

Belirli süreler kapsamında Kuran’da rüya yorumlarına yer verilmesi söz konusudur. Genel anlamda surelerden ziyade ayetler şeklinde rüya bağlantıları sunuluyor. Nitekim sadece ayetlerden doğru bağlantılar kurmak imkansız olacaktır. Bunun yerine surelerin bir bütün olarak okunması ve arkasından da yorumlanması daha doğrudur. Karşınıza çıkacak olan belirli sureler ve ayet yorumları ise;

  • Enfal Suresi 43. Ayet
  • Yusuf Suresi Ayetleri
  • Enbiya Suresi 5. Ayet
  • Saffat Suresi 102. Ayet
  • Fetih Surasi 27. Ayet

Çoğu ayet üzerinden Hazreti Yusuf ve babası Yakup olaylarına yönelik semboller bulunuyor. Şöyle ki rüya tabirlerine yönelik HZ. Yusuf’un başından geçenleri öğrenebilirsiniz. Nitekim yorumlarından kaynaklı pek çok güçlüklü karşı karşıya kalmış en sonunda da Allah’a bu konuda şükretmiştir.

Rüya İle Tespit Edilenler

Hz. Muhammet vahiylerinin öncelikli olarak rüya şeklinde geldiği ifade ediliyor. Şöyle ki her gördüğü rüyanın bir sonraki gün gerçekleşmesi söz konusudur. Bu anlamda peygamberlere yönelik Kuran’da belirli açıklamalar karşınıza çıkacaktır. Örneğin peygamberlerin cüzü olarak dahi rüyaların yorumlanması temel alınır. Sadece olaylar değil ibadetler adına da yine rüyalar göz önünde bulundurulmuştur. Ezanın bu anlamda günde 5 kez okunduğu dahi rüyalarla sabit hale gelmiştir. İşaretlerden yola çıkılarak ibadetlerin tam olarak ifade edildiğini söylemek gerekiyor. Uykularda görülen rüyaların geçmişte de pek çok anlamla insanlığı etkilediği açıktır.

Kuran’da Rüya Kelimesi

Kuran’da rüya yorumlarında bulunmak isteyenleri 6 adet kelime karşılar. Rüya olarak geçmesinin yanı sıra ‘ahlam’ şeklinde de bulunduğunu söylemek gerekiyor. Ahlam ise toplamda 3 kez karşınıza çıkacaktır. Son olarak yine rüya anlamına gelen ‘menam’ kelimesine de yer verilir. Uyku yeri anlamına da gelen bu kelimenin toplam 2 kere geçmesi söz konusudur. Peygamberlerle alakalı olan bağlantılardan yola çıkılarak rüyanın yorumlanması esas alınır. Tarihi seyri kapsamında rüyanın dinde ki yerini de bu şekilde öğrenmek zor olmayacaktır. Sonuç olarak fizikçilerin aksine dün üzerinden de belirli yorumlara geçilebilir. Sadece bilinç ile rüyaların yorumlanmasına karşı geliniyor. Bu konuda ki çatışmalar kapsamında yapılan rüya yorumları dahi geçersiz sayılıyor. Henüz tam anlamıyla rüyaların ve anlamlarına yönelik net tabirlerin bulunmadığını söylemek gereklidir.

About author

Popüler rüya tabirleri

Internet kapsamında kişilerin her konuda bilgi sahibi olmaları çok kısa sürüyor. Bu durum bilinçaltında gerçekleşen olaylara göre rüya görenler için de geçerlidir. Nitekim popüler rüya ...