İstihare nedir?

İstihare, doğru uygulanması halinde kişiye hayrı ya da şerri gösterebilmektedir. Rüyalarla alakalı olan bu bağlantılar için başta istiharenin tam olarak nasıl yapılması gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. İstihare nedir sorularına karşılık olarak kulaktan dolam bilgilerden yola çıkmanız yanlış olacaktır. Bunun yerine namazından devamında yapılması gerekenlere kadar tüm detayların incelenmesi gerekiyor. Abdest, namaz, dua ve uyku evrelerine yönelik detaylı bilgiler sunuluyor.

İstihare Namazı Hakkında

İstihare namazının sadece 2 rekattan meydana geldiğini söylemek gereklidir. Nitekim hem öncesi hem de sonrası dahi önem arz ediyor. Bunların dışında rekatlarda dile getirilmesi gereken dualara da göz atmalısınız. Tüm bu detaylar sırasıyla;

-Abdest; Kişinin abdest öncesinden tevbe etmesi gerekiyor. Günahlarından pişman olduğunu ve tekrarının olmayacağını ifade etmesi beklenir. Arkasından da gusül olarak abdest alınması gereklidir. Uykuya yatmadan önce abdestin alınması ve namaza geçilmesi söz konusudur.

-İstihare Namazı; Baştan da söylediğimiz gibi 2 rekattan yana namaza yer verilir. Başta niyet etmeniz ve ilk rekata geçmeniz bekleniyor. İlk rekat için Sübhaneke ile Fatiha surelerinin okunması gereklidir. Hemen arkasından da Kafirun suresinin önemli olduğunu söylemeliyiz. İkinci rekat adına da Fatiha ile İhlas surelerine geçilir.

-Namaz Sonrası; Namazin akabinde okunması gereken duaya göz atmanız isteniyor. Bu şekilde 7 gece boyunca aynı yolu izlemeniz gereklidir. Sadece ilk gün gusül almanız yeterlidir. Diğer gecelerde gusül abdesti alınmasa da olur.

İstihare Rüyası Hakkında

Abdestli olacak şekilde uykuya geçiş yapmanız önem arz ediyor. Bunun yanı sıra uykuya geçenlerin kıbleye dönük olması gereklidir. Rüya olsun olmasın 7 gece boyunca aynı sıraya göre hareket etmek gereklidir. Bu anlamda istihare nedir sorularına yönelik renklerden söz edilir. Şöyle ki rüya sırasında yeşil ya da beyaz görenlerin duaları hayırlı olarak ifade edilir. Ancak siyah ile kırmızı renklerinden yana şerrin meydana geleceği söyleniyor. Nitekim rüyada herhangi bir rengin dahi görülmediği ifade ediliyor. Bu gibi durumlarda kalbe bakılarak kararın verilmesi beklenir. Kararınız kesin ise arzuya bağlı olarak o işe niyet edilebilir. Karar vermeyenler için ise birkaç kez daha namaz kılınması öneriliyor.

About author

Rüya yorumlaması nasıl yapılır?

Rüya yorumlanması son dönemlerin moda akımı gibi düşünülse de çok eski yıllardan bu yana yapılmaktadır. Antik çağlardan eski mısır2a kadar bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar ...